Terminy:
- 26.05.2024 (niedziela)
- 09.06.2024 (niedziela)
- 16.06.2024 (niedziela)
- 01.09 2024 (niedziela)
- 08.09.2024 (niedziela)
Trasa:
Supraśl – Krzemienne – Konne – Surażkowo – kol. Turo – Krzemienne Góry – Supraśl. Długość trasy – ok. 25 km.
Trasa rajdu przebiega przez jeden z najpiękniejszych obszarów Puszczy Knyszyńskiej.
W programie:
Rano, po odprawie w Ośrodku Jeździeckim KS „Victoria”, wyruszamy z Supraśla, przejeżdżając m.in. koło supraskiego monasteru, jednego z najważniejszych obiektów kulturowych Podlasia. Następnie zanurzamy się w ostępy Puszczy Knyszyńskiej, wśród sosnowych borów i wijącej się w pobliżu rzeki Supraśl.
Obszar przez który przejeżdżamy był już przemierzany przez myśliwych z epoki mezolitu, którzy na piaszczystych wydmach nad rzeką Supraśl zakładali swoje obozowiska. W miejscowości Konne, która jest na trasie naszej wyprawy, dokonano jednego z najbardziej interesujących odkryć archeologicznych związanych z tym okresem. Tuż przed wybuchem II wojny światowej odkryto tu grób myśliwego sprzed ponad 9000 lat. Znalezisko zostało przesłane do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, gdzie zaginęło w zawierusze wojennej. Przeprowadzone w okresie powojennym badania weryfikacyjne potwierdziły rzadki na ziemiach polskich typ pochówku, w którym zmarłego sadzano w grobie skrępowanego i obficie posypywano czerwonym barwnikiem – ochrą.
Po drodze robimy krótki postój i mini sesję fotograficzną w „Leśnej galerii” pod wiekowym dębem (miejscem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z czasów powstania styczniowego 1863 roku).
W połowie trasy zaplanowany jest 2-godzinny popas koni i odpoczynek wraz z obiadem w urokliwej farmie konnej w Surażkowie (Gospodarstwo Agroturystyczne „Ritowisko”), gdzie mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z hodowlą koni rasy kladrubskiej. Rasa hodowana była w stadninie Kladruby nad Labem, utworzonej w 1572 roku przez cesarza Maksymiliana II i jest traktowana w Czechach jako dobro narodowe. Kladrub to obecnie jeden z najcięższych koni gorącokrwistych, występujący tylko w dwóch maściach (siwej lub karej) o wzroście powyżej 170 cm i wadze powyżej 700 kg o charakterystycznej garbonosej głowie. Były to typowe konie kareciane, do dziś idealnie sprawdzające się w zaprzęgach. Najlepszym tego przykładem jest właśnie „Ritowisko”, którego gospodarz powozi zaprzęgami dwukonnymi, czterokonnymi, a nawet sześciokonnym.
Druga część trasy rajdu jest odmienna topograficznie. Przemierzamy lasy Puszczy Knyszyńskiej pokonując podjazdy i zjazdy Krzemiennych Gór. Na terenie rezerwatu „Krzemienne Góry” występują liczne pagórki i wzgórza (stąd jego nazwa). Ich zbocza są stosunkowo strome. Wysokości względne wzniesień osiągają nawet 30 m, co dostarcza niezapomnianych wrażeń podczas naszej konnej wędrówki.
Rajd kończymy wieczorem w Supraślu. Uzdrowisko Supraśl warte jest pozostania tu na kilka dni dłużej. Urokliwe miasteczko z rodowodem sięgającym końca XV wieku, z licznymi zabytkami, malowniczymi uliczkami, rozłożone wzdłuż rzeki Supraśl, otoczone Puszczą Knyszyńską, na pewno zauroczy każdego. Oferta uzdrowiskowa (zabiegi rehabilitacyjne, tężnia), kuchnia regionalna, bogata oferta turystyczna to dodatkowe atuty, które sprawią, że nie będziemy żałować spędzonego tu czasu.
Cena:
- 450,00 zł/osoba