Terminy: 

  • 01-04.05.2025 (czwartek – niedziela)

W programie:

Trasy rajdu weekendowego 3 lub 4-dniowego prowadzą przez najciekawsze przyrodniczo i kulturowo obszary Puszczy Knyszyńskiej. Każdego dnia wyruszamy na wyprawę konną z malowniczych Załuk położonych w środku Puszczy Knyszyńskiej nad rzeką Supraśl. Cele naszych wędrówek to m.in. Zagroda Żubrowa w Kopnej Górze, Zbiornik Wyżary z Galerią Rzeźb, Jeleni Mostek i Wierszalin, czy Wzgórza Świętojańskie. Wszystkie trasy przebiegają też przez miejsca związane z XIX-wieczną walką Polaków o niepodległość: z powstaniem listopadowym i przede wszystkim powstaniem styczniowym. 

Oprócz fajnych tras konnych, przepysznej podlaskiej kuchni, nieodłącznego na Podlasiu „Ducha Puszczy”, na każdym z weekendowych rajdów chcielibyśmy zaproponować Państwu uczestnictwo w lokalnej imprezie. Wsie i osady Puszczy Knyszyńskiej słyną z tego, iż każda z nich ma przynajmniej raz w roku swoje święto, na którym oprócz mieszkańców doskonale bawią się też przyjezdni goście. A takie imprezy jak „Sabantuj” w Kruszynianach, „Siebrauskaja Biesieda” w Gródku, „Kupalnoczka” w Zasadach, czy „Potańcówka na Anny” w Królowym Moście i wiele innych mają już swoją ugruntowaną markę. Mamy nadzieję, że będziecie bawić się świetnie i do białego rana. A potem? Potem oczywiście na koń i zdobywanie Wzgórz Świętojańskich, które są zawsze ostatnim dniem naszego rajdu. 

Dzień 1: Przyjazd do Załuk i zakwaterowanie godz. 14-15.00.

Trasa: Załuki – Turowo – Zbiornik Wodny Wyżary – Radunin – Załuki. Dł. trasy ok. 21 km

Puszcza Knyszyńska to oczywiście głównie lasy ale… nieopodal wsi Radunin, w głębi lasu znajduje się ‘’jeziorko’’, a dokładnie zbiornik wodny Wyżary. Zbiornik mimo swego piękna, nie jest darem natury, a stworzony został przez człowieka i od 1970 roku pełni funkcję przeciwpożarową oraz rekreacyjną. Wokół zbiornika, biegnie ścieżka edukacyjna.

Kierując się ścieżką w głąb lasu, dochodzimy do kładek na bagnach – rozlewiska rzeczki Radulinka. Miejsce po prostu magiczne… Bezpośrednio za kładką, w roku 2017, stworzono leśną galerię rzeźb. Ich autorami są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz członkowie Grupy Nowolipie, czyli osoby chore na stwardnienie rozsiane, które w ramach terapii, pod opieką artystyczną Pawła Althamera stworzyły te niepowtarzalne rzeźby.

Przechodzi tędy „Szlak Powstania Styczniowego” i prowadzi przez leśne ostępy do miejsca gdzie  29 kwietnia 1863 roku w ostępie Komotowszczyzna, uroczysku Piereciosy rozegrała się jedna z większych na Białostocczyźnie: bitwa pod Waliłami.

Dzień 2:

Trasa: Załuki – Kondycja – Łaźnie – Kopna Góra – Lipowy Most – Załuki. Długość trasy: 40 km

Długie, piaszczyste dukty wśród sosnowego lasu, idealnie nadające się do galopów, to duża atrakcja tej trasy.

Ale niewątpliwie największym jej atutem jest popas w Kopnej Górze, przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Oprócz Zagrody Żubrowej jest w Kopnej Górze także Arboretum prezentujące na kilkudziesięciu hektarach drzewa, krzewy i kwiaty z całej Europy z naszej strefy klimatycznej; cmentarz powstańców listopadowych, którzy zginęli podczas bitwy nad Sokołdą w 1831 roku; mini muzeum powstania listopadowego i innych polskich zrywów niepodległościowych. Ale to już atrakcje na kolejny pobyt w Puszczy Knyszyńskiej i Kopnej Górze. My zostawiamy konie na popasie i ruszamy oglądać żubry.

Budowa zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze rozpoczęła się już w 2019. Wraz z początkiem roku 2024 atrakcja turystyczna została udostępniona zwiedzającym. W zagrodzie zamieszkały już 4 żubry, które przyjechały z różnych hodowli. Jest już też pierwszy maluch. Docelowo ma być ich tu kilkanaście. Zagroda zbudowana została na dużym, naturalnym terenie. Goście mogą podziwiać zwierzęta spacerując ogrodzonymi alejkami oraz podziwiając je z jednej z dwóch wież widokowych. Jedna z nich pozwala na obserwację zwierząt podczas karmienia. Co fajne, zwierzęta mogą przemieszczać się również pod alejkami. Zbudowane są pod nimi przepusty-tunele ułatwiające żubrom przejście.

Dzień 3:

Trasa: Załuki – Jeleni Mostek – Wierszalin – Załuki. Długość trasy ok. 40 km.

Po wyjechaniu z Załuk wkrótce zanurzamy się w ostępy Puszczy Knyszyńskiej. Po ok. 11 km dojeżdżamy do Jeleniego Mostka. To zmodernizowany most na rzece Starzynce. Piękna, drewniana konstrukcja przęseł mostu, wykończona została rzeźbami jeleni, które doskonale komponują się z otaczającą przestrzenią.

Kiedyś na trasie między Waliłami a Czarną Białostocką kursowała wąskotorowa kolej leśna o długości 48 km (długość wszystkich odcinków kolejki wąskotorowej w Puszczy Knyszyńskiej w szczytowym okresie wynosiła aż 158 km). Oficjalnie kolejka  przestała funkcjonować na początku lat 90 XX wieku. Wiele fragmentów torów rozebrano i zezłomowano. W Sosnowiku nie zachowały się tory, ale po obu stronach mostu pozostały semafory.

Po kontemplacji przyrody i kultury na Jelenim Mostku ruszamy do Wierszalina – niedoszłej stolicy świata. Wierszalin założył w latach 30. XX w. Eliasz Klimowicz znany jako „prorok Ilja” (Eliasz), który stworzył grupę religijną i był jej samozwańczym prorokiem. Wierszalin miał być według Klimowicza nową stolicą świata. W środku niczego Eliasz Klimowicz rozpoczą budowę świątyni. Ściągali tu licznie pielgrzymi m.in. z Nowogródczyzny i Wołynia traktując to miejsce jako jedyną ostoję pokoju.
Słynny w Polsce i na świecie teatr Wierszalin z siedzibą w Supraślu swoją nazwą i twórczością nawiązuje właśnie do proroka Eliasza i Wierszalina – nowej stolicy świata.

Dzień 4:

Trasa: Załuki – Nowosiółki – Góra Św. Anny – Królowy Most – Jakubin – Załuki. Dł. trasy ok. 20 km

Wzgórza Świętojańskie to pasmo najwyższych wzgórz morenowych w Puszczy Knyszyńskiej. Wysokości względne dochodzą do 80 m, przy nachyleniu do 30 stopni (strome zbocza wzgórz). Przed nami: góra św. Anny (202 m n.p.m) z miejscem upamiętniającym powstańców styczniowych z 1863 roku, Góra Kopna (211 m n.p.m.) z wieżą widokową oraz góra św. Jana (214 m n.p.m).

Tego dnia czeka nas niezapomniany galop, bardzo długim ale w miarę łagodnym podjazdem pod górę. Zwieńczeniem naszego wysiłku jest krótki postój przy wieży widokowej usytuowanej na Górze Kopnej z zapierającym dech w piersi widokiem na bezkresne puszczańskie „morze”. A jeśli jeszcze snują się mgły ….. Potem zejście bardzo stromym zboczem, które pokonujemy pieszo z koniem w ręku, by dojść do Królowego Mostu, słynnego między innymi z serii filmów „U Pana Boga w…..” Właśnie jest okazja wybrać się do kina na czwartą już część kultowej polskiej komedii zatytułowanej, a jakże „U Pana Boga w Królowym Moście”. 

Do Załuk wracamy przez  Jakubin, miejscowość która dziś jest już tylko miejscem na mapie i gdzie możemy dostrzec jedynie ruiny folwarku Jakuba Sakowicza.

Cena:

  • 2550,00 zł/osoba

Link do rezerwacji: https://lisowczycy.pl/produkt/podlaska-majowka/