Supraśl to miasteczko położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej, a jednocześnie oddalone tylko 15 km od stolicy województwa podlaskiego – Białegostoku. Centrum turystyczne i miejscowość o statusie uzdrowiska. Znaczący węzeł turystyczny i doskonałe miejsce do rozpoczynania wędrówek pieszych, rowerowych, konnych, czy kajakowych po Puszczy Knyszyńskiej. Supraśl to także świetna baza wypadowa do pobliskich atrakcji turystycznych regionu, takich jak Tykocin, Białowieża, czy Augustów.

Historia Supraśla sięga początku XVI w. W roku 1500, wśród rozległych puszcz litewskich, nad rzeką Supraśl, osiadli prawosławni mnisi. Zostali oni sprowadzeni przez właściciela tych dóbr Aleksandra Chodkiewicza, marszałka wielkiego litewskiego, prawdopodobnie z Kijowa.

W 1503 r. rozpoczęto w Supraślu budowę świątyni będącej kompilacją architektury bizantyjskiego wschodu z gotykiem. Supraska cerkiew obronna to jedyna tego typu budowla w Polsce, a w Europie – jedna z trzech. Cerkiew została zburzona w 1944 r. Obecnie została odbudowana i jest to wierna rekonstrukcja.

Cerkiew otacza pochodzący z XVII-XIX wieku kompleks budynków klasztornych. W jednym z nich – Pałacu Opatów – znajduje się otwarte w 2006 r. Muzeum Ikon.  Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Białostocczyzny i jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Całość kolekcji to blisko 1200 ikon powstałych w okresie od XVII do XX w., z czego na ekspozycji prezentowanych jest 300 najcenniejszych. Wystawa ma charakter multimedialny, z wykorzystaniem obrazu, światła i dźwięku.

Miasteczko oferuje również wiele miejsc noclegowych, takich jak hotele, pensjonaty, czy kwatery prywatne. Można więc znaleźć noclegi w różnych standardach i cenach, co pozwala na wybranie idealnego miejsca dla każdego turysty.

Supraśl liczy jedynie 4,5 tysiąca mieszkańców. Znajdujemy w nim jednak niespotykane gdzie indziej skupisko potencjału kulturalnego i społecznego. Ma tu swoją siedzibę Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, funkcjonuje znane Liceum Sztuk Plastycznych, czy Teatr „Wierszalin”, jeden z najbardziej utytułowanych awangardowych teatrów w Polsce, nagradzany na wielu festiwalach teatralnych w kraju i na świecie. W mieście odbywają się liczne imprezy cykliczne, takie jak: Spotkania z Naturą i Sztuką „Uroczysko”, Festiwal Podlasie SlowFest, koncerty muzyki poważnej organizowane przez Towarzystwo Chopinowskie, czy Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej. 

Od ponad 20 lat działa też Klub Sportowy „Victoria”. Nie sposób wjeżdżając do miasta nie zauważyć koni przy ul. Białostockiej 40, gdzie znajduje się Ośrodek Jeździecki. Klub jest aktywnym członkiem Podlaskiego Związku Jeździeckiego. Od roku 2005 rokrocznie organizuje zawody ujeżdżeniowe, które liczą się do klasyfikacji zawodników w Jeździeckiej Lidze Podlasia. Przez ponad 10 lat sztandarową imprezą organizowaną przez KS „Victoria” były Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w ujeżdżeniu.

Ujeżdżenie jest podstawową dyscypliną, w której Ośrodek Jeździecki w Supraślu się specjalizuje. Wynika to z faktu, iż KS „Victoria” zajmuje się przede wszystkim pracą z dziećmi i młodzieżą, a ujeżdżenie jest bazą wszelkich sportów konnych. KS „Victoria” oferuje też wszystkim chętnym naukę jazdy konnej od podstaw lub doskonalenie umiejętności jeździeckich w ujeżdżeniu i skokach.

Klub specjalizuje się także w turystyce jeździeckiej. W ofercie znajdują się jazdy terenowe po przepięknych lasach otaczających Supraśl, a także rajdy jedno lub kilkudniowe po Puszczy Knyszyńskiej. Z roku na rok przybywa chętnych do podziwiania uroków Puszczy Knyszyńskiej w ten właśnie sposób, a jednocześnie aktywnego odpoczynku na końskim grzbiecie. 

 

Dane kontaktowe

Stanisław Sokólski Usługi
Skroblaki 17, 16-040 Gródek

0048 605 560 755 (PL)

0048 791 977 383 (EN)

Copyright © 2023. All Rights Reserved.