Terminy: 

  • 22-23.06.2024 (sobota – niedziela) 

  • 28-29.09.2024 (sobota – niedziela)

Trasa:

Supraśl – Surażkowo – Pieczonka – Borki – Kondycja – Nowosiółki – Jakubin – Wzgórza Świętojańskie – Kołodno – Cieliczanka – Supraśl.

Trasa 2-dniowego rajdu prowadzi przez najciekawsze przyrodniczo i kulturowo obszary Puszczy Knyszyńskiej.

Długość trasy:

  • Pierwszy dzień – ok. 21 km
  • Drugi dzień – ok. 23 km

W programie:

Rano, po odprawie w Ośrodku Jeździeckim KS „Victoria”, wyruszamy z Supraśla przejeżdżając m.in. koło supraskiego monasteru, jednego z najważniejszych obiektów kulturowych Podlasia. Po przejechaniu ok. 1,5 km zanurzamy się w ostępy Puszczy Knyszyńskiej, przez 5 km pokonując liczne podjazdy i zjazdy Krzemiennych Gór. Na terenie rezerwatu „Krzemienne Góry” występują liczne pagórki i wzgórza (stąd jego nazwa). Ich zbocza są stosunkowo strome. Wysokości względne wzniesień osiągają nawet 30 m, co dostarcza niezapomnianych wrażeń podczas naszej konnej wędrówki.
Po drodze robimy krótki postój i mini sesję fotograficzną w „Leśnej galerii” pod wiekowym dębem (miejscem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z czasów powstania styczniowego 1863 roku). 

W połowie trasy zaplanowany jest 2-godzinny popas koni i odpoczynek wraz z obiadem w urokliwej farmie konnej w Surażkowie (Gospodarstwo Agroturystyczne „Ritowisko”), gdzie mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z hodowlą koni rasy kladrubskiej. Rasa hodowana była w stadninie Kladruby nad Labem, utworzonej w 1572 roku przez cesarza Maksymiliana II i jest traktowana w Czechach jako dobro narodowe. Kladrub to obecnie jeden z najcięższych koni gorącokrwistych, występujący tylko w dwóch maściach (siwej lub karej) o wzroście powyżej 170 cm i wadze powyżej 700 kg o charakterystycznej garbonosej głowie. Były to typowe konie kareciane, do dziś idealnie sprawdzające się w zaprzęgach. Najlepszym tego przykładem jest właśnie „Ritowisko”, którego gospodarz powozi zaprzęgami dwukonnymi, czterokonnymi, a nawet sześciokonnym.

Po południu ruszamy w dalszą drogę. Przed nami takie atrakcje jak: śliczna cerkiewka w Łaźniach; „utopiona” w puszczy urokliwa osada Pieczonka; leśne dukty przebiegające granicami rezerwatu „Bahno w Borkach”. Rezerwat ten został stworzony dla ochrony dobrze wykształconych zbiorowisk torfowiskowych o charakterze borealnym, odznaczających się bogactwem flory roślin naczyniowych i mszaków oraz występowaniem dużej liczby gatunków chronionych.

Po przebyciu ok. 10 km docieramy do „Uroczyska Borki”, gdzie czekają na nas dwa klimatyczne domki kryte gontem, zachód słońca i mgły nad rozległymi łąkami położonymi nad rzeką Supraśl oraz urocza gospodyni z przepyszną kolacją.

Rano po wczesnym śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Przed nami Kondycja, a potem wieś Nowosiółki. Z Nowosiółek kierujemy się na Jakubin, miejscowość która dziś jest już tylko miejscem na mapie i gdzie możemy dostrzec jedynie ruiny folwarku Jakuba Sakowicza. Po krótkiej wędrówce leśną drogą przed nami najpiękniejszy, najciekawszy i najtrudniejszy odcinek naszego rajdu: Wzgórza Świętojańskie – pasmo najwyższych wzgórz morenowych w Puszczy Knyszyńskiej. Wysokości względne dochodzą do 80 m, przy nachyleniu do 30 stopni (strome zbocza wzgórz). Przed nami: góra św. Anny (202 m n.p.m) z miejscem upamiętniającym powstańców styczniowych z 1863 roku, Góra Kopna (211 m n.p.m.) z wieżą widokową oraz góra św. Jana (214 m n.p.m). Obok zostawiamy znany z filmów z serii „U Pana Boga za piecem” – Królowy Most.

Po drodze godzinny popas z obiadem i możliwością delektowania się przepięknymi widokami. Po posiłku ruszamy w dalszą drogę, cały czas bujnymi i różnorodnymi lasami Puszczy Knyszyńskiej. Po minięciu leśnej wsi Cieliczanka i przejechaniu kolejnych 4 km ukaże nam się Supraśl, z górującymi nad miasteczkiem wieżami kościołów i cerkwi, co będzie można podziwiać przez blisko 1 km, wjeżdżając do miasteczka od strony Cieliczanki.

Uzdrowisko Supraśl warte jest pozostania tu na kilka dni dłużej. To urokliwe miasteczko z rodowodem sięgającym końca XV wieku, z licznymi zabytkami, malowniczymi uliczkami, rozłożone wzdłuż rzeki Supraśl, otoczone Puszczą Knyszyńską, na pewno zauroczy każdego. Oferta uzdrowiskowa (zabiegi rehabilitacyjne, tężnia), kuchnia regionalna, bogata oferta turystyczna to dodatkowe atuty, które sprawią, że nie będziemy żałować spędzonego tu czasu.

Cena:

  • 1050,00 zł/osoba